rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
« strona główna

W relacji z wizyty ministra Tomasza Siemoniaka w Bielsku-Białej Telewizja Katowice pominęła (ocenzurowała?) wszystkie poniższe pytania i odpowiedzi.
Tym bardziej warto się zapoznać z tym artykułem.

Od zawodowych oficerów i podoficerów Wojska Polskiego dowiedziałem się w okresie manewrów NATO przeprowadzonych na poligonie w pobliżu Ustki w październiku 2013 roku, że Polska posiada zaledwie 100.000 żołnierzy m.in. z tego powodu, że Ministerstwo Obrony Narodowej woli dofinansowywać firmy ochroniarskie, które są angażowane do pilnowania koszar.

13 sierpnia 2014 przyjechał do 18 Batalionu Powietrzno-Desantowego w Bielsku-Białej szef MON Tomasz Siemoniak, któremu zadałem kilka pytań.

Minister Tomasz Siemoniak wśród komandosów ( fot. Rajmund Pollak)

Rajmund Pollak: Czy pana ministra nie razi to, że na warcie przed jednostką stoją jacyś ochraniarze, a nie wojsko? Czy ministerstwo Obrony Narodowej bada przeszłość szefów firm ochroniarskich, które wojsko zatrudnia do ochrony jednostek i ewentualne zagrożenia?

Minister Siemoniak:

Jeżeli chodzi o pańskie pierwsze pytanie, analizujemy tutaj doświadczenia związane z firmami ochroniarskimi. Wszystkie armie to robią to po prostu jest tańsze i racjonalne. Trudno żeby żołnierze zawodowi , wysokokwalifikowani stali na wartach. Potrzeba by do tego ich tysiące. Zmierzamy do tego, pracujemy nad tym żeby wprowadzić taki system wart cywilnych, żeby byli to pracownicy, nie tylko zewnętrzne firmy. Chcemy też żeby niektóre kluczowe obiekty były chronione przez wojsko, przez Żandarmerię. Także w tym kierunku idziemy.

R.P.: Czy MON bada przeszłość esbecką niektórych osób z firm ochroniarskich? Czy MON sprawdza czy w niektórych firmach ochroniarskich pracują jeszcze ludzie szkoleni kiedyś w ZSRR?

Tomasz Siemoniak:

To nie jest rola Ministerstwa Obrony żeby badać przeszłość osób cywilnych!

Minister Siemoniak ogląda sprzęt 18 Batalionu Powietrzno-Desantowego. ( fot. Rajmund Pollak)

R.P.: Czy po zestrzeleniu pasażerskiego samolotu nad Ukrainą MON nie uważa, że tragedia smoleńska z 10.04.2010r była również spowodowania zamachem rosyjskim?

M: Pracowała polska komisja pod przewodnictwem Jerzego Millera. Ona wypowiedziała się na temat przyczyn katastrofy i tutaj nie mam nic do dodania w tej sprawie.

Minister Siemoniak sprawdza broń krótką.

( fot. Rajmund Pollak)

R.P.: Chciałbym jeszcze zapytać o gorączkę krwotoczną. Czy MON ma przygotowaną kwarantannę dla żołnierzy, którzy zostali wysłani do Afryki Środkowej i są realnie zagrożeni gorączką krwotoczną?

M.: Został powołany zespół w Ministerstwie Obrony i we współpracy z innymi instytucjami polskimi w tej sprawie, żeby być przygotowanym na wszystkie ewentualności i jesteśmy w kontakcie z kierownictwem misji. To jest misja UE w Republice Środkowej Afryki więc jesteśmy tutaj na wszystkie scenariusze przygotowani.Chociaż Podkreślam, że akurat w tym państwie, gdzie przebywają nasi żołnierze nie stwierdzono takich zagrożeń.

Jak to widzą służbę wartowniczą sami żołnierze?

Otóż żaden oficer, żaden podoficer ani nawet szeregowiec nie uważa, aby służba wartownicza obniżała w jakikolwiek sposób zdolność bojową Wojska Polskiego, lub uniemożliwiała podnoszenie kwalifikacji !

Angażowanie żołnierzy do ochrony jednostek i tak obecnie ma miejsce, jednak w ograniczonym zakresie, gdyż brakuje w wojsku wolnych etatów, a nowych MON nie chce przyznać.

Poza tym żołnierzom pełniącym dodatkowe warty trzeba by było zapłacić, natomiast Minister Siemoniak najwyraźniej woli, aby dodatkowe zarobki mieli ochroniarze kosztem wzrostu płac dla mundurowych Wojska Polskiego!

Zwrócono mi również uwagę na inne aspekty. Otóż żołnierz na żołnierza nie doniesie w razie drobnych uchybień w czasie pobytu w jednostce wojskowej, natomiast nikt nie ma pewności, czy niektórzy ochroniarze nie spełniają niekiedy roli donosicieli, jak kiedyś tajni współpracownicy SB?

Wypowiedź Ministra Siemoniaka, że MON planuje w przyszłości zaangażowanie m.in. cywilów do ochrony jednostek wojskowych, została skwitowana uśmiechem politowania, bo Wojsko Polskie to przecież nie jest i nigdy nie może być jakakolwiek cywil-gromada!

Osobiście jestem dumny z tego, że w Bielsku-Białej stacjonuje najlepszy w NATO batalion komandosów i wolałbym, aby MON dodał jeszcze kilka etatów dla żołnierzy i oficerów, którzy z honorem będą pełnić służbę wartowniczą, natomiast ochroniarze niech się raczej zajmą pilnowaniem banków i hipermarketów!

Najlepsi w NATO komandosi stacjonują w Bielska-Białej.

Nie ma racjonalnych potrzeb aby takich spadochroniarzy pilnowali ochroniarze! ( fot. Rajmund Pollak)

Nie będę cytował tego co myślą o firmach ochroniarskich niektórzy uczestnicy misji w Afganistanie, bo to była rozmowa tylko do mojej wiadomości, ale zapewniam, że jeden polski komandos jest wart więcej niż 1000 ochroniarzy!

Fakt, że Minister Tomasz Siemoniak w ogóle nie jest zainteresowany tym, aby badać ilu członków firm ochraniarskich w Polsce służyło w przeszłości w ZOMO, MO, WSI, lub współpracowało z SB, stanowi natomiast zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa narodowego!

Zapytałem jeszcze szefa MON: Kiedy wreszcie powstanie w Smoleńsku pomnik ofiar tragedii z dnia 10.04.2010r?

On na to odrzekł zniecierpliwiony: „Odpowiedziałem panu już na 4 pytania!"

W tym przypadku, brak konkretnej odpowiedzi ministra jest świadectwem bezradności rządzącej Polską koalicji PO-PSL.

Rajmund Pollak

2014-08-26 | Dodaj komentarz
bob
2014-09-01 17:58:13
Bardzo interesujący artykuł. Niestety w polskim wojsku od pewnego czasu nie dzieje się najlepiej, tak jakbyśmy żyli w świecie miłości i pokoju, a ochroniarze w wojsku, to jakaś tragikomedia. Zapraszam na strony fronda.pl, przydałby się tam Pański głos na forum. Pozdrawiam

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 517321
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
MON wspiera ochroniarzy kosztem etatów i płac żołnierzy zawodowych Wojska Polskiego!, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała